• ...gdy pada deszcz... gdy pomysłów brak...

          • Drodzy Państwo,

            przedstawiamy propozycje na domową aktywność dzieci:-)

            Mogą okazać się przydatne... podczas deszczowych dni, wakacyjnych dni, "chorobowych" dni; podczas zawieszenia zajęć w przedszkolu, szkole (oby już nie)

            rozpoczynamy cykl "edukacji na odległość":-))

            W tym miejscu będą zamieszczane propozycje aktywnego spędzania czasu z dzieckiem w... domu. Podsyłam również linki do BEZPŁATNYCH ciekawych stron, portali, serwisów edukacyjnych... może będziecie Państwo chcieli skorzystać:-)

            • Sebran – program edukacyjny dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Aplikacja do pobrania w polskiej wersji z serwisu Dobre Programy.
            • Tux Paint - do pobrania ze strony www.tuxpaint.org, to prosta aplikacja do tworzenia grafiki
            • Dla dzieci w różnym wieku: http://www.opiekun.pl/strony-dla-dzieci.php
            • Strony projektu edukacyjnego poświęconego bezpieczeństwu przedszkolaków w Internecie. Zawiera gry i zabawy dla dzieci, materiały dla rodziców, scenariusze zajęć dla nauczycieli – http://www.necio.pl
            • Materiały e-learningowe do samodzielnej nauki, dla nauczycieli, rodziców i uczniów w różnym wieku http://dzieckowsieci.fdn.pl/e-learning-programudziecko-w-sieci
            • Serwis internetowy stworzony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony bezpieczeństwu w Internecie. Zawiera także materiały dla nauczycieli i rodziców, adresy bezpiecznych stron i ciekawe linki – www.sieciaki.pl
            • Strona bezpiecznej przeglądarki BeSt – http://best.fdn.pl

            Szanowni Państwo,

            dzisiaj propozycje, obcojęzyczne, super portali edukacyjnych:

            zapraszamy do super zabawy:-))

            Szanowni Rodzice,

            Dzisiaj nowa porcja super pomysłów na wspólne spędzenie czasu. Tym razem w wiosenno-wielkanocnym klimacie, z PINTEREST. Pinterest, to kopalnia różnorodnych pomysłów:-)) Życzymy kreatywnych, świetnych zabaw:-)

             

            Drodzy Rodzice,

            Przesyłam kolejne propozycje pożytecznego spędzania czasu. FB, to również i kanały przyrodnicze:-) Nie możemy pokazać w naturze jak przyroda budzi się do życia, więc może z ukrytej kamery:-))

            A tu, wirtualne ścieżki po obszarach chronionych programem Natura 2000... gwarantujemy niezapomniane przeżycia:-))

             

            Drodzy Państwo,

            Dzisiaj, dla odmiany:-), mam inną propozycję:-) otóż warszawskie ZOO rozpoczęło cykl wirtualnego odwiedzania. Codziennie o 14 (?) rozpoczynają się wirtualne wycieczki w ramach akcji ZOOstańwdomu:-))

            Zapraszam ciepło:-)) 

             

            Szanowni Rodzice,

            wiosna budzi się do życia:-) - tym razem do wspólnego oglądania mam propozycję mojego autorstwa  "Lasy, to życie -chrońmy je" cz. 1. Jest to pokaz PowerPoint ukazujący piękno polskiej przyrody wczesną wiosną (II, III, IV). Rośliny i zwierzęta. Las budzący się do życia... dalsze części niebawem. Zapraszamy:-)

            dla chętnych:-) karty pracy:-) o różnym stopniu trudności

            1.slalom__bezpieczna_droga_mrowki.doc

            2.labirynt__poprowadz__sarenke_do_mamy.doc

            3.narysuj_druga_polowe.doc

            4.porownaj_i_policz_zwierzeta_na_polanie.doc

            5.zagadki_wzrokowe.doc

            6.roznice_i_podobienstwa__liczenie.doc

            7.zagadki_wzrokowe.doc

            9.rytmy__uzupelnij_obrazki.docx

            10.polacz_w_pary.doc

             

            Witamy ciepło,

            dzisiaj proponuję innego rodzaju aktywność:-))(znalezione na Pinterest)

             zapraszam:-))

             

            Drodzy Państwo,

            na dzisiaj - propozycje atrakcyjnego spędzenia czasu w postaci filmów instruktażowych. Są to pomysły na wykonanie prostych prac plastycznych oraz super ciekawych doświadczeń. Filmy przygotowało Wydawnictwo WSiP. Zachęcamy do skorzystania:-)

            Gimnastyka_na_wesolo_1_Basia.doc

            Gimnastyka_na_wesolo_2_Basia.doc

            • Wydawnictwa, z których korzystają nauczycielki w codziennej pracy, umożliwiły Państwu dostęp do ich materiałów dydaktycznych:

            https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/

            https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/

            https://www.mac.pl/flipbooki#wp

             

            Witam serdecznie,

            dzisiaj kolejne propozycje aktywnego spędzania czasu:

            zapraszam do wspólnej zabawy:-))

            Szanowni Rodzice,

            mam dla Państwa nową porcję propozycji na aktywne spędzanie czasu w domu - udostępniam drugą część prezentacji mojego autorstwa: "Lasy, to życie - chrońmy je; wiosenne przebudzenie" i kolejne karty pracy - tym razem raczej dla starszaków:-)) Jeśli Ktoś z Państwa nie może lub nie chce drukować kart pracy - można otworzyć ze strony i spróbować rozwiązać na ekranie:-)) każdy sposób jest dobry:-)) zapraszam do wspólnej zabawy i poznawania "na sucho" naszej rodzimej przyrody i mieszkańców lasów:-)) Myślę, że szkolne rodzeństwo też znajdzie tu interesujące informacje...

            a na koniec zagadka:-)) czy wiesz jaki zwierzak posiada tak urocze pazurki?

            Witam serdecznie,

            • dzisiaj mam dla Państwa kolejną prezentację mojego autorstwa i  propozycję "wycieczki", podczas której dzieci zapoznają się ze śladami jakie pozostawiają zwierzęta w środowisku:-) Zachęcam do oglądania i rozmawiania o tym, co dzieci widzą, co szczególnie zapadło im w pamięci, co przykuło uwagę... a w międzyczasie można pobawić się w naśladowanie odgłosów wydawanych przez poszczególne zwierzęta, ich sposobów poruszania się, wymienienie zapamiętanych zwierząt i ich domów, policzenie zwierzaków, łap i pazurów, kolorystyki upierzenia czy futra... możliwości jest wiele... a na zakończenie "wycieczki" proponuję pracę plastyczną związaną z tematem prezentacji: narysuj zwierzaka, narysuj ślady, narysuj "dom"...  pokaz_slajdow-zwierzeta_w_srodowisku.ppsx
            • i kartę pracy - rysuj po śladzie; poprowadź zwierzęta do domu...      

                        8.rysuj_po_sladzie__poprowadz_zwierzeta_do_ich_domow(1).doc

            • I jeszcze propozycja od Pani Basi Gimnastyka_na_wesolo_5.doc
            • UWAGA: pracę plastyczną można wykonać z dzieckiem lub może ją wykonać wspólnie rodzeństwo. Zachęcam do wysłania zdjęcia zrobionej pracy plastycznej na mój adres: 1mgrzeda1@gmail.com.a ja wszystkie nadesłane prace umieszczę na stronie przedszkola.  Pracę proszę podpisać imieniem dziecka/dzieci i grupą/grupami z adnotacją: wyrażam zgodę na publikowanie zdjęcia na stronie internetowej przedszkola i podpisanie pracy imieniem mojego dziecka/dzieci z nazwą grupy/grup. Zapraszam cieplutko do wspólnej zabawy:-))

            Życzę miłej zabawy:-)

             

            Drodzy Państwo,

            dzisiaj chcę zaproponować zabawę matematyczną w formie prezentacji z zagadkami, ale jak to w przedszkolu bywa, jest to zabawa bardziej interdyscyplinarna niż matematyczna:-). Kierowana do dzieci w różnym wieku, dla jednego dziecka lub rodzeństwa, dla dziecka i dorosłego, można rozegrać zawody kto rozwiąże więcej zagadek - pełna dowolność. Doskonali takie umiejętności, jak: rozpoznawanie podstawowych kolorów i figrur geometrycznych płaskich, rozróżniania wielkości: duży-mały,  oraz pojęć: prawda-fałsz, doskonali czytanie lub słuchanie ze zrozumieniem a także koncentrację uwagi... zalet jest wiele, a więc - zapraszam ciepło i ... powodzenia:-)

            zagadki_matematyczne_kolory_podst_figury_duzy_maly.ppsx

             

            Szanowni Rodzice,

            rozpoczynam nowy cykl spotkań z Dziećmi i z Państwem - inspiracje na naukowe piątki, czyli praktyka czyni mistrza. 

            Empiryczne poznawanie różnorodnych zjawisk przyrodniczych jest i dla dzieci, i dla dorosłych fascynującym przeżyciem. Nie ma w nich miejsca na nudę - bawią się wszyscy a towarzyszący eksploracji ogromny ładunek pozytywnych emocji, sprawia, że doświadczenia i wiedza na długo zapadają w pamięć. Zadadzą teraz Państwo pytanie – „skąd wezmę pomoce do doświadczeń?” Otóż większość zabaw, doświadczeń i eksperymentów empirycznych można wykonać dzięki przedmiotom znajdującym się pod ręką, w domu - produktom codziennego użytku, „śmieciom”, którym damy drugie  życie i dzięki temu wytłumaczymy dziecku pojęcie recyklingu,  materiałom plastycznym dostępnym w każdym domu, w którym mieszka dziecko. Zabawy empiryczne, podczas których dziecko poznaje zjawiska otaczającego je świata mają wiele, wiele zalet: doskonalą umiejętności niezbędne w pełnieniu roli ucznia - musi wykazać się koncentracją uwagi i uważnym obserwowaniem doświadczeń, które skłaniają do wyciągania wniosków, szukania przyczyn a więc doskonalą myślenie przyczynowo – skutkowe, podczas odpowiadania na pytania, „co widzisz?” "co się dzieje?" dziecko wykazuje się umiejętnością trafnego i logicznego przedstawienia obserwowanej sytuacji a więc kształci sprawności językowe, buduje wiedzę naukową o otaczającym je świecie, poznaje właściwości powietrza, wody, gleby, trenuje spostrzegawczość i refleks; i wiele, wiele innych…

            Zapraszamy zatem, do cyklu: inspiracje na naukowe piątki, czyli praktyka czyni mistrza. 

            Ponieważ Wielkanoc tuż, tuż poznajmy: jajko kurze:-) - symbol życia.

            Zapraszamy do zabaw badawczych z jajkiem - z jajkiem można robić przeróżne super zabawy: malować (określać kolory), oklejać (wycinanie), grać w zbijaka (liczyć punkty, kształtować umiejętność odnoszenia sukcesów i porażek)), grać „piłeczką” z jajka moczonego w occie i oczywiście rozbijać do miseczki (opowiadać jakie jest), i oczywiście konsumować jajko przygotowane na różne sposoby, i oczywiście liczyć, i oczywiście chować - szukać i określać położenie jajka (gdzie było), i oczywiście pomagać mamie lub babci w pieczeniu pysznych ciast:-). Zwykłe – niezwykłe jajko w oczach dziecka nabiera cech magicznego przedmiotu, oczywiście w zależności od tego czym zostanie przez nas potraktowane.  Ze starszymi dziećmi poznawanie jajka wzbogacamy o jego symbolikę w wierzeniach ludów pierwotnych, starożytnych czy też kulturze chrześcijańskiej,  o rozwiązywanie zagadek słownych, czy też wyjaśnianie przysłów lub związków frazeologicznych w roli głównej z jajkiem. Możliwości jest mnóstwo – doskonalimy nie tylko funkcje poznawcze, matematyczne i językowe ale także dostarczamy wiele radości i pozytywnych emocji, dzięki którym wiedza w ten sposób nabyta stanie się operatywna i trwała. Oczywiście zanim rozpoczniemy zabawy badawcze należy najpierw jajko poznać – jak wygląda w środku gotowane, a jak surowe, z czego się składa i jakie ma kolory… Oto, kilka inspiracji na zabawy z jajkiem w roli głównej. Zapraszam:-)

            • Piłeczka z jajka. Jak to wykonać?  Dwa jajka myjemy i wyparzamy. Do  pierwszego słoika (np. po dżemie) wkładamy jajko i zalewamy octem, by było całe zanurzone. Zakręcamy słoik. Stawiamy w dogodnym do obserwacji miejscu. Do drugiego słoika wkładamy jajko i wlewamy tyle samo wody co octu. Zakręcamy. Słoiki stawiamy obok siebie. Uwaga: Słoik z octem  zakręcamy po to, by uniknąć przykrego zapachu octu (ale i tak trochę czuć:-)). Równie dbrze jajko można włożyć do miseczki i też zalać octem. Efekt będzie ten sam. Ocet można rozcieńczyć wodą z kranu, lecz lepszy jest 10%, można też użyć octu winnego, lecz działanie jego jest trochę słabsze i nie tak widowiskowe dla dziecka. Drugi słoik też zakręcamy  po to, by warunki przeprowadzania doświadczenia były takie same i by dziecko nam nie powiedziało, że jajko się zmieniło dlatego bo słoik był zamknięty:-) Słoiki powinny stać na wysokości oczu dziecka w dogodnym do obserwacji miejscu, tak, by mogło swobodnie widzieć zachodzące reakcje. A reakcje będą  burzliwe: pczątkowo jajko opadnie na dno słoika a na skorupce pojawią się bąbelki gazu, stopniowo jajko zacznie unosić się ku powierzchni a nad nim zbierze się brudna piana. Dzieci nie trzeba zachęcać do obserwacji –  gwarantuję, że będą krążyć i pdpatrywać co się z jajkami dzieje, natomiast zachęcamy do wypowiadania się nt. co widzisz? Co się dzieje? Jajka najlepiej zostawić na noc, lub nastawić rano a dokończyć po kilku godzinach. Potem wyjmujemy jajka i… okazuje się, że… dalej nie będę już opisywała, bo nie będzie efektu: WOW:-) - ciekawa jestem reakcji Dzieci i Państwa, pdzielicie się ze mną? (na zdjęciu: jajko z octu - już w wodzie)
            • Jajko pływa – jako tonie, czyli mama czarodziejka. Jak to  wykonać? Potrzebne są dwa jajka, dwa słoiki, sól, woda. Jajka myjemy i wyparzamy. W ukryciu przed dzieckiem szykujemy roztwór nasycony soli i wlewamy do jednego słoika, do drugiego wlewamy zwykłą wodę – po tyle samo. Wołamy dziecko i „czarujemy” nad słoikami:-) po czym prosimy by dziecko delikatnie włożyło jajka do słoików. Co się dzieje z jajkiem? Dlaczego tak się dzieje? Hmmm  - dpowiedzi na te pytania znajdą Państwo razem z dzieckiem:-)  Uwaga: czywiście z jajkiem w roztworze soli można „powalczyć” i spróbować je utopić, a potem zrobić „burzę mózgów”, spóbować rozwiązać zagadkę... na koniec można pozwolić na posmakowanie wody w słoikach:-) i mżna jeszcze opowiedzieć o Morzu Martwym, które jest tak bardzo zasolone, że nie sposób w nim utonąć (podobno)…
            • Jajko w butelce, czyli tata czarodziej. Jak to wykonać? Potrzebne są dwa takie same jajka ugotowane na twardo i obrane ze skorupki, dwie takie same butelki z szeroką szyjką (najlepsze są po dużym soku Witt) i gorąca woda. Butelki stawiamy na stabilnym podłożu w bezpiecznej odległości od dziecka. Na jednej kładziemy jajko: na sztorc, węższym końcem do wnętrza butelki. Zadajemy pytanie: czy coś się z jajkiem dzieje? No, nic się nie dzieje, jajko leży sobie grzecznie. Zostawiamy tę butelkę w spokoju. Do drugiej butelki (z dala od dziecka) wlewamy bardzo gorącą wodę. Na chwilę – tak, by mocno się ociepliła. Wylewamy wodę. Stawiamy butlę obok poprzedniej i postępujemy analogicznie jak w pierwszym przypadku. Zadajemy pytanie: czy coś się z jajkiem dzieje? Oj, dzieje się, dzieje! Widok niesamowity! A jaki? –  czekam na relacje:-) podpowiem tylko, że w ogrzanej  butelce w miarę stygnięcia zaczyna wytwarzać się podciśnienie…
            • Wirujące jajka. Jak to wykonać? Potrzebne są jajka: surowe i gotowane. Jajka myjemy i wyparzamy. Część gotujemy, część zostawiamy surowe i zaczynamy zabawę w wirujące jajka. Ciekawe jak długo jajka wytrzymają taką zabawę? I po jakim czasie dziecko będzie potrafiło odpowiedzieć na pytanie - które jajka się lepiej kręcą? I dlaczego?
            • Zabawa w zbijaka. Jak to wykonać? Potrzebne są jajka gotowane (po kilka sztuk na zawodnika). Jajka myjemy, wyparzamy i gotujemy. Liczymy i rozdzielamy po tyle samo (utrwalamy pojęcia matematyczne). Siadamy wokół stołu i robimy zawody: kto trafi najwięcej jajek przeciwnika, którego zawodnika jajka rozbiją się najwcześniej, kto odpadnie z gry na końcu i tym samym wygra turniej. Śmiechu jest co niemiara:-) 

            Życzę Dzieciom i Państwu niesamowitych przeżyć i radosnych chwil a na zakończenie dzisiejszego spotkania jeszcze jedna bardzo ważna uwaga: warto uświadomić dzieciom, że czasem doświadczenie, eksperyment się nie udaje – tak bywa, ale ponieważ praktyka czyni mistrza, więc wytrwale należy próbować dalej…

             

            Witam ciepło:-)

            dziś zapraszam na:

            • wiosenne tulipany: 

            Witam Państwa serdecznie,

            dzisiaj mam dla Was propozycję - kolejną prezentację mojego autorstwa:-) Nadeszła wiosna, więc czas na prace ogrodowe:-) Przedstawiam pierwszą prezentację - Zakładamy ogródek na balkonie lub parapecie. Trudne? Nie tak jak myślisz... (z konieczności zapisaną w PDF) i mam nadzieję, że będzie dla Państwa inspiracją... zachęcam do wspólnego z dzieckiem  "działkowania". To nie jest takie trudne:-) ogrodek_na_balkonie-parapecie_na_poczatek.pdf

            Natomiast Mama Ignasia z grupy Smyków podesłała mi zdjęcie z  zabawy sensorycznej dzieci - kopalnia robaków:-)) do przyrządzenia podłoża (gleby) użyła: mąki, kakao, oleju  oraz makaronu spagetti (dżdżownice) a chłopcy już zatroszczyli się o pojazdy mechaniczne przydatne w zabawie. Świetna zabawa - godna polecenia:-)) Jeśli Ktoś z Państwa chce również podzielić się z innymi Rodzicami pomysłami na super spędzanie czasu w domu - proszę o foto i 2-3 zdania na adres: 1mgrzeda1@gmail.com Zapraszam:-))

            Witam Państwa serdecznie,

            dzisiaj mam dla Państwa propozycje zabaw gimnastycznych:

            Zapraszamy do WSPÓLNEJ  zabawy z dziećmi:-))

            Drodzy Rodzice,

            dzisiaj nowa porcja inspiracji na naukowy piątek, czyli poeksperymentujmy z kolorami…

            Bohaterem dzisiejszego spotkania są KOLORY.

            Ale co to są kolory?  Jakie są kolory? Jak to się dzieje, że widzimy kolory? Co potrzebne jest do tego, żeby widzieć kolory? – takie i inne pytania mogą paść… spróbujmy na nie odpowiedzieć…

            Znacie pewnie powiedzenie „w nocy wszystkie koty są szare”?

            No właśnie! Do widzenia kolorów, oprócz oczu i działającego bez zakłóceń mózgu, niezbędne jest światło!!! Bo kolor, to wrażenie odbierane przez nasze oczy ale tylko wtedy, gdy przedmiot jest oświetlonyJ - gdy w nocy idziemy po ciemku np. napić się wody, nie rozróżniamy przecież kolorów wokół nas. Chyba, że noc jest jasna lub dociera do nas światło lamp ulicznych…

            Znamy kolory podstawowe i barwy pochodne. Podstawowe, to żółty, czerwony (a raczej magenta) i niebieski (przecież kolorowy tusz do drukarek ma właśnie takie koloryJ prawda?). Są to kolory, których nie możemy uzyskać przez połączenie innych za to z nich otrzymujemy wszystkie kolory na całym świecie. I te nazywamy barwami pochodnymi, bo pochodzą od podstawowych.

            A więc – pobawmy się kolorami…

            Pomoce potrzebne do zabaw: flamastry (nie markery wodoodporne), barwniki spożywcze,  bibuła (lub ręcznik papierowy, papier toaletowy, serwetka, chusteczka), woda w spryskiwaczu, przezroczyste pojemniki z wodą, ochrona na biurko (folia, podkładki), przydadzą się rękawiczki jednorazowe:-) 

            1. Esy-floresy…

            Jak to wykonać? Na pasku bibuły narysuj flamastrami duże kropy. Do pojemnika wlej na dno wodę. Na patyczku zamocuj pasek bibuły i umieść koniec w wodzie tak, by nie dochodziła do kleksów.

            Co widzisz? Woda przemieszcza się po bibule do góry. Wspinając się „zabiera” ze sobą barwnik pisaka rozciągając go po pasku i tworząc fantastyczne esy floresy.

             

            2. Wiosenny obrazek…

            Jak to wykonać? Z bibuły wytnij sylwetki kwiatków, flamastrem rysuj  drobne wzorki np. szlaczki literopodobne... na podkładzie ułóż kilka warstw bibuły i rozłóż  na nim kwiatki. Kwiatki obficie zroś „wiosennym deszczem”. Pobaw się i poeksperymentuj z różnymi kolorami i rodzajami flamastrów. Przy okazji - możemy zwrócić uwagę dziecka na dodatkowe efekty - krople deszczu mają kształt kulisty a nie łezki:-) W dalszym etapie tego doświadczenia można narysować nie tylko kwiatki, ale cały wiosenny obrazek i jeśli nasze dzieło położymy do wyschnięcia na kilku warstwach bibuły - efekty będą inne na każdej kolejnej warstwie. Czyż to nie jest fascynujące?

            Co widzisz? Woda przemieszczając się po bibule „zabiera” kolory, tworząc barwne wzory.

            3. Szaliczek dla wiosny…

            Jak to wykonać? Dwa prostokąty bibuły zroluj i uformuj dwa „szaliki” i złóż je na pół. Do trzech szklanek nalej po ok. ½ sz. wody i do każdej wsyp inny kolor barwnika spożywczego np. do farbowania jajek (dużo).  Końce szalików zanurz w barwnikach tak, jak na zdjęciu. Do zabawy można użyć dowolne kolory farbek i obserwować powstawanie nowych barw.

            Co widzisz? Woda z barwnikami wędruje po „szalikach” najpierw do góry a potem w dół, tworząc nowe barwy pochodne.

            Jakie zjawiska zachodzą w tych eksperymentach? Występują tu zjawiska: chromatografii i podciągania kapilarnego oraz przyciągania cząsteczek.

            Dlaczego tak się dzieje? Chromatografia to sposób na rozdzielenie koloru na barwy składowe za pomocą wody - ogólnie mówiącJ. Woda występuje tu, jako środek transportu, nośnik, rozpuszczalnik (we flamastrach wodorozcieńczalnych; markery wodoodporne nie nadają się do tego typu zabaw) a ponieważ poszczególne barwy składające się na dany kolor przemieszczają się z różnymi prędkościami - zostają rozdzielone. W przypadku użycia kolorów podstawowych będzie to jeden kolor w różnych odcieniach, więc jeśli użyjemy flamastrów w kolorach podstawowych uzyskamy różne nasycenie barwą podstawową.  Jeśli użyjemy flamastrów w barwach pochodnych – uzyskamy magiczny obrazek – ponieważ właśnie nastąpi tu efekt chromatografii i jeden kolor, jeden flamaster dostarczy nam wiele, wiele barwnych doznań…  

            Drugie zjawisko – siła działania podciągania kapilarnego (dobrze jest widoczne w „szaliku”)  – wywołuje ruch cząsteczek barwnika. „Kolor podciąga się” po włóknach celulozy do góry i „zjeżdża jak po zjeżdżalni” tworząc barwy pochodne. Zjawisko podciągania kapilarnego i przyciągania cząsteczek, rośliny wykorzystują pobierając substancje odżywcze z gleby i transportując je z głębi gleby do każdego najmniejszego listeczka w koronieJ (patrz zdjęcie).

            Na zakończenie proponuję wierszyk „Dzieci malują” do ew. nauki na pamięć (niestety nie znam autora i nie wiem skąd go mam - proszę autora o wybaczenie)  oraz pioseneczkę Śpiewających Brzdąców do wspólnej zanbawy tanecznej:-) Znam kolory:  https://www.youtube.com/watch?v=owzja2wW8Nk 

            Jak wykonać obrazek?

            Potrzebna będzie kartka z bloku mocno mokra i farby (najlepiej akwarelowe) w kolorach podstawowych. Podczas malowania można zainspirować się wierszem lub piosenką, lub stworzyć dzieło wg własnego pomysłu. (wiersz - źródło Internet. Jeśli ktoś z Państwa zna autora - proszę o kontakt: 1mgrzeda1@gmail.com   Iz góry dziękuję - Marzena Grzęda.

            1. Maluje Ola
            żółtą cytrynę.
            Chociaż jej nie je 
            ma kwaśną minę.

            2. Czerwona farba
            w rękach Agaty,
            będą czerwone
            Agaty kwiaty.

            3. Krzyś na niebiesko
            kartkę pokrywa,
            a może w lecie 
            w morzu popływa?

            Zapraszam do czarowania….

            Jeśli Ktoś z Państwa chciałby podzielić się efektami eksperymentów z kolorami – bardzo proszę o foto ze zdjęciem na adres: 1mgrzeda1@gmail.com i koniecznie dopiskiem: wyrażam zgodę na publikację zdjęcia na stronie www Przedszkola 218 i podpisanie pracy imieniem dziecka i nazwą grupy. Dziękuję. 

            1. esy - floresy...

            2. Wiosenny obrazek...

            3. Szaliczek dla Wiosny...

            Drodzy Rodzice,

            Naukowy piątek inspiruje... oto prace Tytusa ze Smyków: bocian i wiosenna łąka. Brawo Kolego. Super:-) 

            Na prace plastyczne inspirowane publikowanymi dla Dzieci i Państwa materiałami oczekuję pod adresem mailowym: 1mgrzeda1@gmail.com 

             

            Witam Państwa serdecznie,

            mam dzisiaj dla Dzieci i Państwa propozycje nie do odrzucenia:-)

            Witam Państwa ponownie,

            wiosna, to czas powrotów ptaków migrujących  z  ich "zimowisk", łączenie się w pary, szukanie bezpiecznego miejsca na założenie gniazda i wychowanie potomstwa. Na dzisiejszą domową aktywność dziecka proponuję krótkie filmy edukacyjne - przyrodnicze związane właśnie z tą tematyką. Wiem, że większość z Państwa zwykle unika "siedzenia" dziecka przed komputerem (tv), ale sytuacja jest wyjątkowa... a filmy, które proponuję są naprawdę wartościowe... a więc? zapraszam do oglądania, najlepiej współnego - żeby odpocząć, zrelaksować się, ukoić szalejące zmysły:-), poznać...

            I jeszcze moja uwaga na koniec: 

            • relacje on-line z gniazd trzeba kontrolować, być z dzieckiem podczas oglądania. Zdarza się, że bociany karmią swe młode wężami, myszami, żabami, rozrywają je na strzępy albo w ekstremalnych sytuacjach, gdy brakuje pokarmu, wyrzucają najsłabsze młode z gniazda – po to, by pozostałe mogły przeżyć… i nie jest to widok dla małego dziecka… ale pokazać jak wygląda prawdziwy ptak – SUPER SPRAWA; jak wygląda gniazdo, jaja, wysiadywanie, jaj, opieka rodziców, wyloty i powroty do gniazda…

             takich widoków nigdzie nie zobaczą... zapraszam serdecznie:-)

             

            Szanowni Państwo,

            może dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę? wirtualną wycieczkę?

            • wiele muzeów oferuje zwiedzanie on-line, np. Muzeum Soli w Wieliczce. Myślę, że odkrycie, iż sól jest kopaliną, będzie dla dziecka fascynującym przeżyciem: https://www.ai360.pl/panoramy/278 
            • a jeśli wolą Państwo przyrodę, proponuję niesamowite spotkanie z przyrodą Lasów bagiennych - film ukazujący piękno polskiej przyrody (czyta K. Czubówna) https://www.youtube.com/watch?v=FFPsk9GbfDU.

            Gorąco zapraszam do obejrzenia, bo warto:-))

             

            Dzień dobry Państwu,

            Dzisiejsze inspiracje na naukowy piątek będą związane z właściwościami światła oraz oka ludzkiego. Mam dziś do zaproponowania kilka sztuczek wykorzystujących takie, własności światła jak: załamanie i odbicie oraz cechę oka ludzkiego zwaną bezwładnością oka.

            A więc? Zapraszam…

            Pomoce: dwie szklanki, woda, moneta, ołówek, biały karton, kredki lub farby akwarelowe, krótka, wypisana kredka ołówkowa tzw. „ogryzek”.

            1. Złamany ołówek

            Jak wykonać: do szklanki wlewamy wodę (ok. ½), wkładamy ołówek i… już… co widzisz? Ołówek „jest złamany”! jak to jest możliwe? Zachodzi tu efekt załamania się promienia światła (światło inaczej rozchodzi się w powietrzu a inaczej w wodzie) i dodatkowo efekt powiększania: woda w szklance zadziałała jak soczewka i powiększa przedmiot w szklance.

            2. Znikająca moneta

            Jak wykonać: monetę kładziemy na stole. Stawiamy na niej pustą szklankę – moneta jest widoczna. Do szklanki powoli nalewamy wodę… co widzisz? W pewnej chwili moneta znika! Jak to jest możliwe? Zachodzą tu zjawiska załamania i odbicia promienia światła.

            3. Pomnażanie monet

            Jak wykonać: na dno szklanki kładziemy monetę. Powoli wlewamy wodę… co widzisz? W pewnym momencie w szklance widzimy dwie monety. Gdy spojrzymy do szklanki z góry - znowu widzimy jedna monetę. Jak to jest możliwe? Tu również obserwujemy zjawiska załamania i odbicia promienia światła.

            4. Tęczowy bączek

            Jak wykonać: Z kartonu wycinamy krążek o średnicy ok. 10 – 12 cm. Dzielimy go na 7 części – i kolorujemy barwami tęczy. Kolorowy bączek jest podobny do dysku Newtona, jednak oryginalny dysk Newtona ma określone proporcje poszczególnych barw i podczas szybkich obrotów uzyskuje się idealnie biały kolor (białe światło). Do celów naszej zabawy wielkości te nie muszą być bardzo dokładnie odwzorowane i możemy przyjąć, że będą to  mniej-więcej równe części. Ważna jest natomiast kolejność kolorów – tak jak w tęczy: czerwony, pomarańczowy (tego koloru ciut więcej), żółty (tego mniej), jasny zielony, jasny niebieski, indygo, fiolet. Każdą część  delikatnie kolorujemy innym kolorem - w kierunku obrotu wskazówek zegara. W środku robimy dziurkę i wciskamy w nią „ogryzek” kredki (ołówka, kołeczek). Bączek gotowy do zabawy i można nim kręcić… co widzisz? Na rozkręconym bączku nie widzimy poszczególnych barw tęczy, kolory zlewają się w jeden. Krążek wydaje się mieć szaro białawą barwę. Jak to jest możliwe? Taką własność ma oko ludzkie. Jest to zjawisko bezwładności oka,  dzięki któremu możemy odbierać wrażenie ciągłości ruchu wielu nieruchomych obrazów – tak się dzieje przy oglądaniu filmów, bajek animowanych. Jak zrobić własną animację? Tego dowiecie się podczas następnego naukowego piątku.

            Uwaga: w ubiegłym tygodniu bawiliśmy się „chromatografią” i rozkładaliśmy kolory na barwy pochodne, dzisiejszy tęczowy bączek ukazuje zjawisko odwrotne – łączenie barw w jeden kolor. Idealnie  byłoby mieć teraz pryzmat i pokazać dziecku również rozkład widma światła białego na barwy składowe… to dopiero jest wielkie WOW…

             

            1. złamany ołówek

            2. znikająca moneta

            3. pomnażanie monet

             

            Szanowni Państwo,

            dzisiaj zapraszam na gimnstaykę od Pani Basi: Gimnastyka_na_wesolo_11_i_12.doc

            oraz z Pinterest - dzieciaki naśladują zwierzaki: 

            a gdy już wszystkie mięśnie będą "wytrenowane" poćwierkajcie radośnie jak ptak:-))

            Wesołej zabawy:-))


            Witam Państwa serdecznie,

            dzisiaj proponuję obejrzenie pokazu slajdów o zjawiskach atmosferycznych zachodzących wiosną: wiosenne_zjawiska_atmosferyczne.ppsx

            Liczę na to, że wszystkie prezentacje i pokazy slajdów są wykorzystywane tylko i wyłącznie w celach edukacyjnych:-)

            Zapraszam do wspólnego oglądania:-)


            Dzień dobry - dzień zdrowy:-)

            Dzisiejsze inspiracje na naukowy piątek, to zabawy ze światłem. A konkretnie ze światłem w kropli wody… wiosna to dobra pora roku na obserwowanie cudu natury – tęczy. Jednak tej wiosny panuje susza i niewiele było/jest okazji do podziwiania naturalnej tęczy – dlatego proponuję zrobienie „tęczy” w domu. Czy to jest możliwe? Tak, przy spełnieniu określonych warunków… a więc? Zapraszam do zabawy!

            Czy  wiesz, że…

            tęcza powstaje wtedy, gdy promienie Słońca padają na krople wody – deszczu zawarte w powietrzu? To złożone zjawisko powstaje w skutek załamania, rozszczepienia i odbicia promieni Słońca w kroplach wody. Tęczę obserwuje się naprzeciwko Słońca a intensywność barw oraz szerokość barwnej wstęgi zależą od „siły” promieni słonecznych oraz wielkości kropli.
            Tęcza występuje wtedy, gdy Słońce nie jest zbyt wysoko na niebie, a więc w godzinach przedpołudniowych, popołudniowych, wiosną, jesienią…
            W słoneczny i ciepły dzień można wykonać swoją własną tęczę w ogrodzie lub w domu. Wystarczy tylko dobry rozpylacz lub wąż ogrodowy i podłączenie do wody…. W rozpylonych w powietrzu kroplach wody zajdą powyższe zjawiska optyczne i …. Gotowe.
            Należy tylko pamiętać o tym, by  stać tyłem do Słońca i rozpylać wodę przed sobą i oczywiście nie mogą być to godziny około południowe, bo tęcza się nie ukaże. Słońce powinno być na dość niskiej wysokości (do około 40 - 42stopni).

            Jeśli robicie „tęczę” w domu - pamiętajcie o zabezpieczeniu podłogi przed wodą…

            Czy wiesz, że….

            Kropla wody ma kształt kuli? Jeśli nie wierzysz poproś kogoś dorosłego o przeprowadzenie prostego doświadczenia.

            Pomoce: pół szklanki oleju, ¼ szklanki wody, barwnik (atrament, tusz, spożywczy), kroplomierz.

            Jak to wykonać:

            Do szklanki z wodą delikatnie, po ściance, wlej olej. Odstaw do „ustania się”.  Kroplomierz napełnij tuszem i po kropelce wpuszczaj do oleju. Obserwuj! Co widzisz?  Niestety… idealna kula kropli jest idealna dopóty, dopóki jest zawieszona w oleju, który ją jak gdyby ochrania przed zmianą kształtu - kropla zniekształca się pod wpływem pewnej siły, którą nazywamy siłą grawitacji lub przyciągania ziemskiego. Zapewne zauważyliście, ze wszystko co „wyleci” nam z rąk spada w dół: na ziemię, na podłogę, na stół… to właśnie jest efekt działania tej siły. Kropla deformuje się (zmienia kształt) również w skutek innej niewidzialnej siły - siły oporu i przybiera postać podobną do tej, jaką zwykle rysują i dzieci, i dorośli, czyli łezki.

            Zabawa kroplomierzem jest świetnym ćwiczeniem przygotowującym dziecko do podjęcia nauki pisania; kształtuje umiejętność regulowania siły nacisku na narzędzie pisarskie oraz doskonali chwyt pisarski.


            Jeśli nie możemy wykonać „prawdziwej tęczy” a chcemy zobaczyć barwy tęczy np. żeby namalować tęczę, możemy zrobić tęczowego zajączka.

            Pomoce: prostokątny pojemnik (dość płytki), lusterko, woda i… słoneczny dzień:-)  jeśli nie ma słońca potrzebna jeszcze będzie tradycyjna latarka z mocnym światłem i dobrymi bateriami (nie LED).

            Jak to wykonać: pojemnik z wodą ustawiamy na stole (szafce, parapecie) na nasłonecznionym miejscu i wkładamy na sztorc lusterko skierowane w stronę słońca. I to już wszystko. Teraz manewrujemy pojemnikiem i/lub lusterkiem szukając najlepszego ustawienia. I szukamy tęczowego zajączka…

            Dlaczego tak się dzieje:

            Promień światła padający na linię wody i lusterka załamuje się, rozszczepia i odbija (jak w pryzmacie) tworząc na suficie (ścianie) tęczowego zajączka. Jeśli dodatkowo wzburzymy wodę – będziemy mieli swoją własną „zorzę polarną” (oczywiście w zorzy zachodzą inne zjawiska, ale od czego jest wyobraźnia?)

            Uwaga:

            tęczowy zajączek lubi się ukrywać i nie jest taki chętny żeby od razy się pokazać (lusterkiem i ustawieniem pojemnika trzeba troszeczkę pomanewrować) – tylko prawdziwy BYSTRZAK potrafi go od razu zobaczyć:-) Trzeba pamiętać też i o tym, że tęczowy zajączek powstanie tylko wtedy, gdy dzień będzie bardzo słoneczny lub światło latarki będzie dość mocne. W innym przypadku zajączek będzie „zwykłym zajączkiem” ale też sprawiającym dziecku wiele radości:-) 

             

            Na zakończenie naukowego piątku proponuję wykonanie ćwiczenia grafomotorycznego wg polecenia:

            Popatrz na rysunki. Co widzisz? Nazwij kolory tęczy w małym okienku. To jest wzór - pokoloruj duży rysunek wg tego wzoru. Pokoloruj najlepiej jak potrafisz:  tecza-kolory.docx

             

            Drodzy Państwo,

            W maju, w okolicach naszych świąt narodowych, warto, by dzieci zapoznały się z podstawowymi  wiadomościami o swojej ojczyźnie. Temu będą służyć wirtualne wycieczki, animacje, piosenki... a więc?  zapraszam ciepło

            Pierwsza, "mała lekcja patriotyzmu”:-)

             

            Szanowni Państwo,

            zapraszam na drugą "małą lekcję patriotyzmu":-).

            Drodzy Rodzice,

            na trzeciej "małej lekcji patriotyzmu" zapraszam Was w wirtualną podróż po naszym pięknym kraju, wirtualną, gdyż/ponieważ:-) nie może być inaczej...

            wirtualne spacery po miastach:

            polecam gorąco...

             

            Szanowni Państwo,

            czwarta "mała lekcja patriotyzmu", to wirtualne wycieczki przyrodnicze po 10 obszarach znajdujących się w sieci Natura 2000. Ukazują  w realistyczny sposób przecudne walory środowiska: faunę i florę. Dzięki panoramom sferycznym tworzącym każdą ze ścieżek, "przenosimy się w czasie" na łono przyrody - w miejsca, często niedostępne do swobodnej eksploracji w terenie. Realizm podkreślają odgłosy przyrody: śpiew ptaków, szum wiatru, szmer potoku... cudeńka... (poszczególne ścieżki długo się ładują, więc trzeba poczekać...)

             

             

            FLAGA - wykonanie: Artur (Smyki) i Mikołaj (Elfy) - brawo chłopcy!!! super flagi na Dzień Flagi:-))


            Witam cieplutko,

            Dzisiejsze inspiracje na naukowy piątek będą związane z wirtualną wycieczką do Wieliczki a konkretnie - unikatowej, nieczynnej już kopalni soli, którą uznano za wyjątkowo cenny zabytek i w 1978 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawa jestem czy robiliście wielkie oczy z zachwytu podążając solnymi korytarzami, oglądając piękne rzeźby wykute w kryształach soli? Czy wyobrażacie sobie to, że te złoża soli powstały ok. 14 milionów lat temu z pradawnego morza o bardzo dużym zasoleniu? Dziś proponuję wyhodowanie w domu własnych kryształów soli. Nie będą tak imponujące jak te z Wieliczki, ale będą TWOJE, własne…

            Jak to wykonać

            • Potrzebne będą: sól, ciepła woda, słoik (dowolnej wielkości), łyżeczka, włóczka, patyczek. Ponieważ ja lubię eksperymentować dodałam jeszcze drobiazgi z innych tworzyw (drucik kreatywny, wstążka, ja użyłam wkład termotopliwego kleju), żeby obserwować osadzanie się kryształów soli na różnych fakturach.
            • Do wody sypiemy sól małymi partiami i mieszamy. Dotąd wsypujemy sól aż przestanie się rozpuszczać i na dnie słoika pozostanie jej warstwa. Jest to tzw. roztwór nasycony soli.
            • Do patyczka przywiązujemy sznureczki, włóczkę itp. wkładamy inne przedmioty i ustawiamy w  miejscu dogodnym do obserwacji. ​​​​​​​
            • Codziennie obserwujcie swoje "morze" i jego parowanie. Zmiany najlepiej dokumentować zdjęciami. Ciekawa jestem Waszych obserwacji - jeśli rodzice mieli by chęć, to czekam na foto pod adresem e-mail: 1mgrzeda1@gmail.com  

            Uwaga: Jeśli nasz eksperyment wykonamy podwójnie i ustawimy w dwóch różnych miejscach mieszkania o różnym warunkach: miejsce ciepłe, nasłonecznione oraz chłodne - będziemy mogli porównać efekt końcowy… a różnice będą…

            Zapraszam serdecznie do eksperymentowania… dzieci nawykłe do obserwacji i koncentracji uwagi podczas wykonywania doświadczeń „przenoszą” tę umiejętność na inne sfery życia…

            ​​​​​​​


            Drodzy Państwo,

            dziś zapraszam w imieniu Pani Basi na gimnastykę na wesoło: Gimnastyka_na_wesolo_15_i_16.doc 

            i chcę przedstawić zdjęcie "eksperymentu solnego" Marysi (Smyki)... Brawo Marysiu:-)) eksperyment - REWELACJA:-))

            Zapraszam do empirycznego poznawania świata:-)). Efektami eksperymentów, doświadczeń i zabaw badawczych mogą się Państwo podzielić ze wszystkimi:-)) - wystarczy zdjęcie przesłać na adres mailowy: 1mgrzeda1@gmail.com Przesłanie zdjęcia na ten adres będzie równoważne z udzieleniem BEZTERMINOWEJ zgody na publikację zdjęcia na stronie internetowej Przedszkola nr 218 ISKRA  (zgodę można w każdym momencie wycofać wysyłając maila na powyższy adres. Zapraszam serdecznie:-))

             

            Szanowni Państwo,

            dziś kolejne zdjęcia aktywności dziecięcej. Tym razem Tytus (Smyki) z bratem Tymonem (nasz absolwent) zakładają ogródek (u Babci). Jakie szczęście mają chłopcy, że mogą wcielić się w rolę ogrodników:-)) Większość ich kolegów i koleżanek "uwięziona" jest w domach:-(( 

            Ciekawa jestem, jakie roślinki wyrosną z nasion? myślę, że będziemy mogli wspólnie obserwować rozwój wydarzeń na "grządkach U Babci":-)

            i jeszcze zdjęcie pracy Tytusa z "małej lekcji patriotyzmu" - kolorowanka z Legendy o Złotej Kaczce. Tytus - dziękuję Ci bardzo - świetna praca:-)) na 6+:))

            I jeszcze na zakończenie - pragnę podziękować wszystkim Rodzicom za udostępnianie zdjęć. Dziękuję bardzo. Dla mnie to też ważne - jak widzę, że dzieci korzystają z zamieszczanych materiałów.

            Zapraszam do wspólnej aktywności:-))

             

            Witam serdecznie,

            dziś kolejne prace chłopców (Artura i Mikołaja). Tym razem związane z tematem tygodnia: co pełza i hasa po łąkach i lasach. Zwierzęta i dzieci. Chłopcy świetnie dali sobie radę z zadaniem i pokolorowali obrazek wg wzoru kolorystycznego. Brawo Bystrzaki:-)) Jeśli o mnie chodzi - zasłużyliście na 6+!!!

            Dziękuję ślicznie za zdjęcie i zapraszam innych Rodziców do zabawy...

            Dzień dobry - dzień zdrowy:-)

            mam dziś dla Państwa dwie propozycje portali edukacyjnych, gdzie zamieszczone są interaktywne ćwiczenia, zabawy, zadania dla dzieci z różnych poziomów edukacji: od przedszkola po VIII klasę szkoły podstawowej, a wszystko to, w super atrakcyjnej dla dzieci i młodzieży, formie.

            • MATZOO.PL - Matematyczne ZOO, czyli "najlepsza strona do nauki matematyki dla uczniów szkoły podstawowej" - ja dodam od siebie, że zawiera również strefę "zerówka" a tam są aktywności również i na miarę sprytnego przedszkolaka a nie tylko zerówkowicza https://www.matzoo.pl/zerowka
            • PISUPISU.PL - http://pisupisu.pl

            Na oba portale bardzo ciepło zapraszam:-) są wypraktykowane i oferują naukę przez zabawę. Tak jak SQULA:-))


            Drodzy Rodzice,

            Kolej na inspiracje na naukowy piątek…

            Tym razem zaproponuję Dzieciom i  Państwu zrobienie zabawki – śmieciawki.

            Będzie to poduszkowiec.

            Podczas różnorodnych zabaw z powietrzem dzieci poznają nie tylko jego właściwości ale również możliwość „wykorzystania powietrza do pracy”. Okazuje się, że powietrze jest silne i może pomóc wykonywać na rzecz ludzi prace np. obraca skrzydłami wiatraka w elektrowni wiatrowej, których coraz więcej się pojawia w pejzażu Polski lub dawnego młyna; prądy powietrza unoszą szybowiec, lotnię, latawiec; lewar pneumatyczny unosi ciężar do góry… dzięki jego sile poduszkowiec może przemieszczać się po terenach bagnistych.

            Poduszkowiec możemy zrobić w domu. Będzie działał dzięki sile naszego wydechu. Podczas tej zabawy możemy w miły i zabawowy sposób „trenować” z dzieckiem narządy mowy… wydłużać fazę wydechu, kontrolować tor wydechu, regulować siłę wydechu – a są to przecież umiejętności niezbędne do prawidłowej artykulacji głosek. Metodą prób i błędów dziecko dojdzie do wniosków w jaki sposób dmuchać w „napęd” poduszkowca, żeby go uruchomić i przesuwać po podłodze lub stole.

            Co będzie potrzebne: tacka styropianowa (np. po cykorii, włoszczyźnie, ciastkach) kubek po jogurcie, nożyk lub nożyczki. I… to wszystko…

            Jak to wykonać:

            • W kubku odcinamy dno, na dnie tacki odrysowujemy drugą stronę kubka (od wieczka) i wycinamy,  tak, by dopasować otwór do obwodu kubeczka. Jeśli powstaną jakieś nieszczelności – możemy je wypełnić odrobiną plasteliny lub zakleić taśmą.
            • Umieszczamy kubek w otworze tacki (patrz zdjęcie) i zabawka - śmieciawka jest gotowa.  
            • Zabawa polega na uruchomieniu i poruszaniu poduszkowcem  - możemy zrobić kilka poduszkowców i zorganizować wyścigi lub przejazd konkretną trasą np. slalomem.

            Uwaga:

            • Kubek musi być tak osadzony w styropianie, by tacka dobrze przylegała do podłogi lub stołu. W innym razie powietrze będzie uciekało szparami i zabawka nie zadziała.
            • Dla dziecka lepsze są mniejsze tacki i kubeczki po mniejszych jogurtach.
            • Przy wycinaniu należy zachować ostrożność i zasady bezpieczeństwa.
            • Poduszkowiec świetnie współdziała z suszarką do włosów, ale tego nie polecam do zabawy z dziećmi. Chyba, że jest na baterie, bo i takie się zdarzają…

            Czekam na zdjęcia z wyścigów poduszkowców.

            Życzę super rekordów.

            Witam Państwa ciepło,

            dziś proponuję prezentację PDF Od nasiona do drzewa - cztery pory roku jabłoń i różnorodne karty pracy związane z tematem prezentacji. Zapraszam do zachęcania dzieci do wypowiadania się nt. tego co widzą, co się dzieje na obrazku, slajdzie, zdjęciu... co robi np. pszczoła i jak wygląda (kolor, kształt, liczba odnóży, budowa). Tego typu "wprawki" kształtują umiejętność nie tylko obserwacji otoczenia co przyczynia się do jego poznawania, budują również wiedzę pojęciową o świecie a także umiejętność formułowania myśli i zdań; dziecko potrafi wypowiedzieć się na konkretny temat - co jest bardzo ważną umiejętnością szkolną:-)  

            mam dla Dzieci również propozycje od Pani Basi:

            życzę zdrówka i miłej zabawy:-))

             

            Dzień dobry-dzień zdrowy:-)

            na dzisiejszy dzień przygotowałam dla Dzieci prezentację PDF Od nasiona do drzewa - cztery pory roku kasztanowiec zwyczajny oraz karty pracy związane z prezentacją:-))

            dobrego dnia...

             

            Drodzy Rodzice,

            dzisiaj kolejna, trzecia,  prezentacja PDF Od nasiona do drzewa - cztery pory roku leszczyna. 

            miłego dzionka:-)

             

            Witam serdecznie,

            Dzisiejsze inspiracje na naukowy piątek będą również związane z „drugim życiem” jakie można dać śmieciom… dziś dwie „zabawki – śmieciawki”: telefon i gdacząca kura.

            Potrzebne będą:

            Na telefon – dwa kubeczki np. po jogurcie i sznurek (ok. 2 – 5 m.) oraz nożyczki lub inne narzędzie do zrobienia dziurek w kubeczkach.

            Na gdaczącą kurę – jeden kubek np. po jogurcie, sznurek lub kordonek (ok. 30 – 50 cm.) i skrawek mokrej gąbki.

            Jak to wykonać?

            • W dnie każdego kubeczka, po środku,  robimy po jednej małej dziurce. W pudełkach na telefon sznurek przewlekamy i wiążemy tak, by supełki były WEWNĄTRZ kubeczka.
            • W gdaczącej kurze sznurek przewlekamy tak, by supełek był NA ZEWNĄTRZ kubeczka.

            Zabawki – śmieciawki są gotowe.

            Uwaga:

            Podczas zabawy telefonem sznurek musi być cały czas naprężony – tylko wtedy będzie przenosił drgania od ust mówiącego do ucha słuchającego. Poza tym „po drodze” sznurek niczego nie może dotykać, bo dźwięk się wytłumi. Trochę czasu zajmie dzieciom opanowanie zasad zabawy telefonem: gdy jedno mówi – drugie słucha… na ogół na początku dzieci mówią jednocześnie…

            Natomiast zabawa gdaczącą kurą polega na wywoływaniu odgłosów (głośnych i skrzeczących do złudzenia przypominających gdakanie kury) za pomocą przesuwania mokrą gąbką po sznurku (patrz foto).  Im bardziej szarpany i nierównomierny będzie ruch palców po kordonku – tym bardziej będzie urozmaicone gdakanie kury. Zabawka idealna jest na działkę – w domowym zaciszu, może troszkę mniej…

            Dlaczego tak się dzieje?

            W obu przypadkach zachodzi zjawisko rozchodzenia się dźwięku (fali akustycznej), przenoszenia i wzmacniania za pomocą „pudła rezonansowego”.

            Zapraszam do eksperymentowania z dźwiękiem i zabawkami akustycznymi. Do obu zabawek można używać kubeczki różnej wielkości i różnej grubości i długości sznurki, włóczki, kordonki. Można używać gąbkę (suchą, mokrą) lub dźwięk wytwarzać palcami (suchymi, mokrymi). I zachęcać dziecko do wyciągania wniosków…

            ​​​​​​​

            Witam serdecznie,

            dostałam sporo nowych wspaniałych zdjęć - wytworów kreatywności dziecięcej, więc się nimi chwalę:-))

            Te przepiękne prace wykonały dzieci z grup: Smyki (Bartek, Marysia, Tytus)oraz Elfy (Blanka). Brawo Bystrzaki!!! Jesteście SUPER!!! Bardzo dziekuję Dzieciom i Rodzicom za zgodę na publikację zdjęć. 

            Drodzy Rodzice,

            czyż nie uroczy widok???

            To już kolejne zdjęcie małego ogrodnika dzielnie wspierającego Babcię w pracach działkowych:-)) Jestem przekonana o tym, że bez pomocy Wnusia grządki nie wyglądałyby tak pieknie:-)) Aż się oczy śmieją na taki cudny widok:-))

            Jeśli jesteśmy przy temacie ogrodnictwa - mogę zaproponować Dzieciom i Państwu piosenkę do nauki o małej ogrodniczce

            zapraszam do zabawy z piosenką:-))

             

            Drodzy Państwo,

            dla Dzieci i Państwa mam dziś propozycję aktywnego spędzenia czasu - podczas cotygodniowej gimnastyki od Pani Basi: Gimnastykana_wesolo_19_i_20.doc

            wesołej zabawy:-))

             

            Dzień dobry - dzień zdrowy:-))

            właśnie otrzymałam kolejną porcję zdjęć prac wykonanych przez Artura i Mikołaja (Smyki i Elfy). Super Chłopcy. Brawo!!! Dziękuję Wam i Waszym Rodzicom za zgodę na ich publikację. 

              

            Witam ciepło,

            dziś mam dla Państwa propozycje na aktywność fizyczną od Pani Basi: Gimnastyka_na_wesolo_21_i_22.doc

            życzę sukcesów w pokonywaniu przeszkód:-)) wesołej zabawy:-))

             

            Drogie Dzieci,

            może będziecie miały chęć pobrykać w rytm Waszych ulubionych rytmów? Zapraszam do tańców-wygibańców:

            życzę Wam super zabawy:-))

             

            Witam serdecznie,

            dzisiejsze inspiracje na naukowy piątek związane są ze środowiskiem naturalnym a proponowane doświadczenie symbolizuje proces skażania środowiska przez śmieci.  Śmieci, które w środowisku zostawił nieodpowiedzialny człowiek.

            Kolorowy świat dzieci  - pozwólcie nam żyć w czystym środowisku

            Pomoce: flamastry w ciemnym kolorze  i niebieski marker wodoodporny,  papierowe serwetki (np. zielone lub w kwiatki, ale może być zwykły ręcznik papierowy),  spryskiwacz z wodą, podkładka na stół (dla ochrony)

            Jak to wykonać?

            • Na podkładce rozłóż kilka warstw serwetki – to będzie łąka, na  chusteczce markerem narysuj symboliczną rzekę, w rzece rybki, wokół rzeki narysuj zwykłymi flamastrami (nie wodoodpornymi) plamki, kropki, kreski  – to będą śmieci, czyli nielegalne wysypiska
            • Wykonaj „deszcz w domu”, czyli rozpyl wodę ze spryskiwacza na nielegalne wysypisko śmieci  na „łące”. Zadbaj o to, by to była prawdziwa wiosenna ulewa a nie mizerny kapuśniaczek
            • Obserwuj, co się dzieje… odczekaj aż woda „rozejdzie się” po całej serwetce
            • Ostrożnie podnieś pierwszą warstwę serwetek a następnie kolejne.

            Co widzisz:

            Barwnik flamastra przesączył się przez wszystkie warstwy serwetki, nacieki dotarły do „rzeki” brudząc ją. „Łąka” została dogłębnie zanieczyszczona nawet w miejscach odległych od „wysypiska”.

            Jakie to zjawisko?

            Wykorzystujemy tu zjawisko chromatografii, czyli rozkładu koloru na barwy składowe po wpływem „nośnika” – w tym wypadku wody. Woda „zabrała” barwniki flamastra i przeniosła je po włókienkach serwetki w różne miejsca (poznaliśmy je już wcześniej przy okazji „wiosennej łąki”). 

            Dlaczego tak się dzieje?

            Deszczówka wypłukuje z dzikich wysypisk wszelkie toksyny. Rozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia przesiąkają w głąb gleby, do wód gruntowych, do zbiorników wodnych, z których ludzie czerpią wodę pitną i wszystko ZATRUWAJĄ. Brudy z nielegalnych śmietnisk przenikają do coraz głębszych i dalszych warstw gleby zatruwając i rośliny, i zwierzęta tam żyjące..  pośrednio i ludzi…

            Czy wiesz, że:

            • Dzikie wysypiska są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale również zwierząt i całego środowiska? Co roku na świecie ginie ok. 2 milionów zwierząt leśnych… np. zwierząt, które udławiły się niedbale rzuconą torebkę foliową albo gumą… 
            • Podczas rozkładu śmieci namnażają się bakterie i grzyby chorobotwórcze mogące być potencjalnym źródłem epidemii (!) a odpady niebezpieczne (baterie, akumulatory, farby itp.) zanieczyszczają glebę metalami ciężkimi.
            • Pamiętaj! Beztrosko rzucona butelka typu PET (np. po wodzie) rozkłada się 500 lat. Foliowa torebka – 300 lat. Guma do żucia – 5 lat! Szklana butelka – 4 tysiące lat…

            Drodzy Rodzice – edukację dla zdrowia, nie tylko naszego ale całej PLANETY i wszystkich istot żywych, trzeba zacząć od najmłodszych lat:-)  niedbale rzucona na trawnik guma do żucia, może być przyczyną śmierci ptaka, który ją połknie myśląc, że to jedzonko:-)

            Pamiętamy? - jeszcze kilkanaście dni wcześniej marzyliśmy o spacerze... pobawmy się w zabawę Dokończ zdanie: Co by było gdyby...

            Drodzy Państwo,


            Pani Basia ma dla Dzieci i Państwanowe propozycje gimnastyki na wesołoGimnastyka_na_wesolo_25_i_26.doc

            życzę wspaniałej i wesołej zabawy:-)


            Dzień dobry - dzień zdrowy:-)

            dzisiaj mam dla Dzieci i Państwa kolejną już i ostatnią część prezentacji: Lasy to życie. Chrońmy je. Tym razem to już opowieść o czerwcowych zwierzętach i roślinach Polski... zapraszam do współnego oglądania i rozmów nt. tak ważnych spraw, jakimi są sprawy ochrony naszych, polskich,  "zielonych płuc" i odpowiedzialnego zachowania się na leśnych szlakach... czerwiec-lasy_to_zycie-chronmy_je-PRZYSZLO-LATO.ppt. Do prezentacji wykonałam kilka kart pracy, jak zwykle o różnym stopniu trudności:-):

            życzę miłego dnia i do zobaczenia:-))


            Witam ciepło:-)

            mam dzisiaj dla Państwa zaproszenie na gimnastykę od Pani BasiGimnastyka_na_wesolo_27_i_28.doc

            super wesosłej aktywności:-))


            Szanowni Rodzice,

            dzisiaj proponuję Wam piosenki na pożegnanie Przedszkola dla młodszych i starszych oraz specjalnie dla Dzieci najstarszych gimnastyke od Pani Basi - na pożegnanie:-)):

            wesołej zabawy i do zobaczenia:-)) ostatniego w tym roku:-))


            Drogie Dzieci i mili Rodzice,

            kończymy tegoroczną edukację zdalną i  mamy nadzieję, że już nie trzeba będzie do niej wracać... z przyczyn koronawirusa oczywiście... Na koniec chcę zaproponować kilka obrazków, kilka animacji, piosenki. O czym? o BEZPIECZEŃSTWIE w czasie wakacyjnych wędrówek i wyjazdów. Życząc wszystkim bezpiecznego i wspaniałego wypoczynku, zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami:

            Animacje dla dzieci – zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży w różnych regionach Polski:

            Animacje PZU Niestraszki dla dzieci – zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży w różnych regionach Polski:

            Piosenka Bezpieczne wakacje (ZoZi): https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

            Ref. Już idzie lato, idą wakacje 

            Będzie zabawa, będą atrakcje 

            Będzie wspaniale, będzie bajecznie 

            Kiedy wakacje miną bezpiecznie


            Moja mama musi wiedzieć, gdy wychodzę z domu 

            Mam w pamięci zawsze do niej numer telefonu 

            Zanim wyjdę, to przez okno sprawdzam stan pogody 

            I ubieram się dla zdrowia, no i dla wygody 


            Ref. Już idzie lato, idą wakacje 


            Znam zasady bezpiecznego ulic przechodzenia

            Gdy mnie nagle burza łapie, to szukam schronienia

            Choćby nie wiem jak był miły, z obcym nie pogadam

            Dokąd idę i gdzie mieszkam, to nie jego sprawa


            Ref. Już idzie lato, idą wakacje 


            Na wycieczce w samochodzie muszę zapiąć pasy

            A gdy słońce mocno świeci lubię głowę nakryć

            Kiedy upał jest ogromny piję dla ochłody

            Zły to pomysł, by na główkę skakać gdzieś do wody.


            Ref. Już idzie lato, idą wakacje 


            Wspinaczka po górach

            Trach, noga złamana

            W telefonie aplikacja,

            RATUNEK dodana.


            Ref. Telefon - RATUNEK

            I trzy razy stukasz,

            Ratownicy wiedzą,

            gdzie mają Cię szukać.


            Helikopter w drodze,

            Na ratunek leci,

            ratownicy uratują,

            dorosłych i dzieci.


            Ref. Telefon, RATUNEK


            3. Gdy w jaskini znikniesz,

            Ktoś się zorientuje,

            Do GOPRU zadzwoni,

            GOPR Cię uratuje.

            Ref. Telefon, RATUNEK

          • Teatrzyk w Przedszkolu...

          • Bardzo ciekawy spektakl - o wartości prawdziwej przyjaźni - obejrzały dzieci w obu budynkach... Śmiechu i chichotów byłooooo, ale również i zadumy, i wzruszenia...

          • W świątecznym klimacie...

          • Drodzy Rodzice,

            W ostatnim tygodniu we wszystkich naszych grupach odbywały się kreatywne warsztaty świąteczne. Niestety, z powodu obostrzeń, również i w tym roku nie mogliśmy gościć Państwa w naszym Przedszkolu... A Dzieci??? Dzieci wykonały przepiękne, klimatyczne i wyjątkowe zimowo - świąteczne dekoracje:-)) w naszym towarzystwie:-))

            Oto fotorelacja z wydarzeń:-)

          • Dzień Niepodległości...

          • 10 dzień listopada, to dzień szczególny dla naszych przedszkolaków... tego dnia wszystkie przedszkolaki stanęły do zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego... Było pięknie... a atmosfera podniosła... Przedszkole ustroiły barwy narodowe...

          • Dzień Dyni w Przedszkolu

          • Drodzy Rodzice,

            piątek 29 listopada, upłynął nam pod znakiem DYNI. 

            Dzieci nie tylko bliżej zapoznały się z tym przysmakiem (skubały pestki, jadły zupę - krem, poznały różne odmiany dyń w przeróżnych kształtach i kolorach, zobaczyły co jest w środku, przekonały się o tym, że dynia to owoc - ma pestki!) ale również brały aktywny udział w zabawach i konkursach sprawnościowych, prezentowały swoje przepiękne ubrania w odcieniach dyniowych oraz nietuzinkowe przebrania, biesiadowały... W tym dniu, pełnym wrażeń dyniowych, nie mogło zabraknąć aktywności twórczej, której efektem są cudnej urody dynie:-))

            Zapraszam do podziwiania... jej Wysokość DYNIA:-))

          • Dzień Przedszkolaka 2021

          • Drodzy Rodzice,

            w poniedziałek, 20 września, nasze fantastyczne przedszkolaki świętowały swoje święto:-)) Był bal, były konkursy i była najwspanialsza zabawa na świecie -  puszczanie baniek:-)) Zapraszam na fotorelację z balu:-))

          • Dzień Dziecka w Przedszkolu

          • Drodzy Rodzice,

            pomimo tego, iż tegoroczne uroczystości odbiegały od naszej tradycji: szalonych zabaw na dmuchanych zamkach, świętowanie Dnia Dziecka było równie fantastyczne i pełne radości a Nasze Przedszkolaki nie odczuły zmian:-). Zarówno w budynku głównym, jak i w oddziałach zamiejscowych bawiliśmy się w rytm największych przebojów dzięcięcej listy przebojów, były konkursy grupowe (które przygotowała Pani Ina), były OGROOOMNEEE BAŃKI i maleńkie banieczki, były fantastyczne balonowe zwierzaki i "zwykłe - niezwykłe baloniki"... a przede wszystkim... SUPER ZABAWA:-)) TAKA, ŻE UŚMIECH NIE SCHODZIŁ  z rozemocjonowanych twarzyczek Dzieci:-))

          • Bal nad balami...

          • W karnawale, w karnawale, wybieramy się na bale... każdy skacze, każdy tańczy - tańczą różni przebierańcy:-) Dzisiaj, 26 stycznia, w oddziałach zamiejscowych odbył się Wielki Bal Przebierańców:-)) ależ się działo... śmiechu było... bez liku... i korowody, i pokazy tańca, i konkursy, i taniec w parach, i taniec solo... oj, działo się, działo... było FANTASTYCZNIE:-))

          • #ZnajdźCzasNaCzytanie

          • Szanowni Państwo, zapraszamy do akcji Znajdź czas na czytanie.  To akcja Fundacji Powszechnego Czytania, która propaguje rodzinne czytanie książek. I oczywiście w tradycyjnej postaci, nie e-booków. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami: ZNAJDZCzasNaCzytanie.docx

          • Uwaga owsiki...

          • Drodzy Państwo,

            w Przedszkolu (filia) w jednej z grup pojawiły się owsiki. 

            Bardzo prosimy o wnikliwą obserwację Dzieci.

            Przypominamy o tym, że do Przedszkola może chodzić Dziecko ZDROWE, a owsica, to CHOROBA. Bardzo zaraźliwa. Dzieci zarażone muszą być wyleczone ZANIM przyjdą do Przedszkola.  

            Poniżej zamieszczamy prezentację pobraną ze strony jednego z oddziałów SANEPIDU, która w przejrzysty sposób pokazuje objawy, sposoby rozprzestrzeniania się oraz sposoby leczenia choroby.

            Życzymy zdrówka i spokoju ducha:-)

            Owsica-SANEPID.pps

          • Teatrzyk Straży Miejskiej


          • 14 lipca Przedszkolaki miały super zabawę:-)) Na gościnne występy przyjechali do nich ARTYŚCI - przedstawiciele Straży Miejskiej. Przedstawienie miało tytuł: Zając i Gąsienica, i oczywiście odnosiło się do szeroko pojętego bezpieczeństwa  dzieci podczas wakacyjnych zabaw. Bardzo dziękujemy:-)) i zapraszamy częściej...

          • Uwaga - ważne!

          • Szanowni Państwo, dokładamy wszelkich starań, by ważne dla Państwa informacje zamieszczać na bieżąco, lecz czasem mamy opóźnienia wynikające z przyczyn obiektywnych. Najnowsze wiadomości i bieżące informacje zawsze dostępne są na stronie Biura Edukacji...

          • Dziękujemy z całego serca:-))

          • Drodzy Rodzice i Kochane dzieci - zakończyliśmy świąteczną zbiórkę darów dla potrzebujących  piesków i kotków z Azylu pod Psim Aniołem. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję i przyniesione dary. Rodzice!!! Przedszkolaki!!!  Jesteście wspaniali!!!

          • Spotkania z rodziną

          • Naszą przedszkolną tradycją są grudniowe, świąteczne, rodzinne spotkania w grupach oraz odwiedziny Mikołaja, który przychodzi do naszych dzieci nawet kilkukrotnie, bo są TAKIE grzeczne, mądre i dobre:-) Spotkania mają różnoraką postać - występów dzieci, warsztatów z rodzicami, spotkań opłatkowych, poczęstunków... ale zawsze są źródłem radości i wzruszenia, nie tylko, dla bliskich...

            Inną formą spotkań w gronie rodzinnym są rodzinne warsztaty, w kórych uczestniczy dziecko wraz z członkiem rodziny. Organizowane są w różnych okresach roku przedszkolnego i z różnych okazji: Bożego Narodzenia, Świąt Wielkiej Nocy, wiosenne, z okazji Dnia Matki, Ojca...

          • Fotorelacje z uroczystości przedszkolnych:-)

          • Powyżej: Mikołaj w przedszkolu... co to były za emocje:-))

            Poniżej: Bal z okazji Dnia Przedszkolaka - odbył się w oddziałach zamiejscowych pod hasłem "bal w leśnym zakątku". Skrzaty były myszkami, Noski Klonowe wiewiórkami a Smykusie misiami i oczywiście nie zabrakło rekwizytów (opaski i ogonki) oraz elementów garderoby w odpowiedniej kolorystyce.

            Dobry humor dopisywał wszystkim. Bez wyjątku:-)

            23 stycznia, w budynku głównym Przedszkola, odbył się finał cyklicznego Plastycznego Konkursu Rodzinnego. Dzieci, wraz z rodzinami, wykonały prace o tematyce zimowej. Prace były przepiękne i nastrojowe a wszystkie dzieci otrzymały ciekawe nagrody. Uroczystość wręczenia nagród zakończyły wspólne zabawy przy zimowych  piosenkach dla dzieci a także mini koncert zimowych przebojów wykonanych przez chętnych przedszkolaków.

            21 marca oficjalnie powitaliśmy wiosnę: był wiosenny bal, było śpiewanie piosenek o tematyce wiosennej, były quizy i zagadki obrazkowe, był wiosenny korowód alejkami osiedla (i jak przystało na pierwszy dzień wiosny pogoda była piękna) a najważniejsze - czarowanie Marzanny. A cóż to znaczy?! To znaczy zamienianie zimowej panny w pannę wiosenną. Każdy chętny mógł wziąć czynny udział w czarowaniu:-). Uroczystość przygotowała Ania i wraz z Magdą ją poprowadziła:-) 

          • Jesteśmy z Was dumni...

          • W tym miejscu zapraszamy na fotografie prac konkursowych naszych uzdolnionych przedszkolaków:-) ale nie tylko. Nasi absolwenci odwiedzają swoje "ciocie" jako wolontariusze służąc pomocą młodszym koleżankom i kolegom, czytając literaturę lub po prostu  - bawiąc się z przedszkolakami:-)) - dziękujemy Wam serdecznie:-))

            Powyżej: multimedialna karta świąteczna - ogólnopolski konkurs i Marysia wśród laureatów!!!

            Poniżej: Temat: kreatywna dynia... a z dyni - fantastyczny pająk w wykonaniu Pawełka z grupy VII (Elfy).

            Nasi absolwenci... 

            A tu - podsumowanie Konkursu o prawach dziecka - z dziećmi o prawach dziecka można i trzeba rozmawiać. Nasze Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania. Brawo!

          • "Prawa, prawa, dziecka prawa, to ważna sprawa, to ważna sprawa..."

          • 20 dzień listopada, to szczególny dzień...

            to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. I tego dnia w naszym Przedszkolu odbyły się uroczystości, zajęcia, zabawy, quizy poświęcone tym ważnym zagadnieniom. W oddziałach zamiejscowych świętowaliśmy ten dzień wszyscy razem - było słuchanie wiersza (J. Poloczka), wspólne śpiewanie piosenki (MODN), burza mózgów, taniec a na koniec quiz tematyczny... I dużo się działo, oj działo:-)

          • Do Hymnu...

          • 9 listopada nasze Przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji placówek oświatowych i uroczyście zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego... było pięknie i wzruszająco... a następnego dnia odbył się równie uroczysty Koncert Niepodległościowy...

          • Bezpieczny przedszkolak, to przedszkolak świadomy...

          • w związku z tym przesłaniem dokładamy wszelkich starań, by nasze dzieci miały wiele różnorodnych doświadczeń w tym zakresie i wiedzę zdobywały w praktyce; organizacja spotkań z przedstawicielami służb  mundurowych świetnie się do tego celu nadaje:-) a przedszkolaki uwielbiają  takie wydarzenia:-). Dla dzielnych Panów Strażaków starszaki wykonały laurkę:-) W ostatnim tygodniu odwiedziła nas również Pani ze Straży Miejskiej - i z nią również spotkanie było pasjonujące...

            A tutaj już spotkanie troszkę innego typu - spotkanie z RODZICEM:-)) i jego zawodem... sądząc po militarnych akcesoriach gościliśmy nie byle kogo:-)) a dzieci??? miały FANTASTYCZNĄ ZABAWĘ!!! ZAPRASZAMY SERDECZNIE innych rodziców do wspólnej zabawy:-))

          • Dmuchamy na zimne, czyli próbna ewakuacja w przedszkolu...

          • Drodzy Rodzice

            29 września 2022 ponownie przeprowadziliśmy w Przedszkolu próbną ewakuację. W obu budynkach wszyscy, dzieci oraz personel, spisali się znakomicie; bez zwłoki wykonywali polecenia koordynatorów akcji, szybko i bezkolizyjnie  opuścili pomieszczenia. 

            Przeprowadzanie ćwiczeń próbnej ewakuacji regulowane jest przepisami prawa - Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków...

            W tym roku szkolnym za prawidłowy przebieg akcji odpowiadała v-ce Dyrektor P. Anna Korbuszewska delegowana do tej roli przez Dyrektora Przedszkola.



            Szanowni Państwo,

            23 września 2020r. przeprowadziliśmy w Przedszkolu próbną ewakuację. Praktyczne ćwiczenia szybkiego opuszczania budynków Przedszkola podyktowane są troską o poprawę bezpieczeństwa przedszkolaków oraz personelu. Celem akcji jest nabywanie przez dzieci oraz dorosłych użytkowników budynków umiejętności właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki.  Zgodnie z Procedurą, ewakuację rozpoczyna umówiony sygnał dźwiękowy. Podczas ćwiczeń wszyscy, dzieci i pracownicy, sprawnie i szybko opuścili budynki Przedszkola. Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Dyrektor Przedszkola.



            Drodzy Rodzice, 12 września 2019r. w obu budynkach  przeprowadziliśmy pierwszą próbną ewakuację dzieci oraz pracowników. Piszę pierwszą, gdyż będą następne:-) W najbliższych dniach przeprowadzimy podobne ćwiczenia - tym razem z asystą Straży Pożarnej. Prosimy się nie bać:-)

      • Lista galerii

        brak danych
    • Kontakty

      • Przedszkole nr 218 ISKRA
      • przedszkole218@wawnet.pl p218@eduwarszawa.pl
      • Budynek główny: tel. 22 671 59 99 tel. fax. 22 671 41 92 Oddziały zamiejscowe: tel. 22 613 98 06
      • Budynek główny: 03-980 Warszawa ul. Rechniewskiego 5b Oddziały zamiejscowe: 03-980 Warszawa ul. Umińskiego 20A Poland
      • http://przedszkole218.bip.um.warszawa.pl
      • przedszkole218@wawnet.pl p218@eduwarszawa.pl
      • W Przedszkolu nr 218 ISKRA obowiązki ustawowe administratora danych wypełnia Dyrektor Przedszkola mgr Edyta Karbowiak. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce - Ochrona danych osobowych w panelu górnym strony.
      • P. Dorota Strus Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Grochowska 262 04-398 Warszawa e-mail: dstrus@dbfopld.waw.pl
      • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI - znajduje się w menu górnym w zakładce: ważne dokumenty/ płatności/ deklaracja dostępności
  • Galeria zdjęć

      brak danych