• Ewaluacja wewnętrzna? a cóż to takiego jest ...

Od listopada 2009 r. obowiązuje Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym opisujące wymagania stawiane przez państwo szkołom i placówkom edukacyjnym. Jednym z elementów nowego nadzoru jest ewaluacja. Ewaluacja zewnętrzna - przeprowadzana przez ekspertów Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz ewaluacja wewnętrzna  (autoewaluacja) polegająca na zaplanowanym i podporządkowanym pewnym rygorom metodologicznym zbieraniu oraz przetwarzaniu informacji o warunkach, przebiegu i skuteczności działań podejmowanych w Przedszkolu. Od 2009r. wszystkie placówki oświatowe obowiązane są do przeprowadzania corocznych badań autoewaluacyjnych. Badania mają na celu określenie czy placówka spełniania wymagania określone w Rozporządzeniu. Przedszkole spełnia  wymagania jeśli realizuje każde z tych wymagań co najmniej na poziomie podstawowym. Należy podkreślić, iż od 2017 roku wymagań jest 9. Dyrektor oraz członkowie Rady Pedagogicznej mogą również uchwalić własne wymagania wynikające z potrzeby Przedszkola i poddać je ewaluacji wewnętrznej.

Podstawa prawna:
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
          • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ  z dnia 11 sierpnia 2017 r.
            w sprawie wymagań wobec szkół i placówek
          • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ustalane na dany rok szkolny
            przez Ministra Edukacji Narodowej.
          • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Dz. U. z 2016 r. (ze zm.)
          • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego

Na kolejnych podstronach, cyklicznie, będziemy  prezentować wybrane fragmenty Raportów z ewaluacji wewnętrznej (pełen Raport z ewaluacji wewnętrznej dostępny jest u Dyrektora Przedszkola).