Ewaluacja wewnętrzna
- Ewaluację przeprowadzono w okresie od sierpnia 2017 do czerwca 2018 (poszczególne etapy).
- Ewaluacji dokonał przedszkolny zespół zadaniowy ds. ewaluacji wewnętrznej w składzie: Marzena Grzęda (koordynator), Anna Kozłowska (v-ce), Marta Szyderska (protokolant), Edyta Karbowiak, Anna Kucharska, Karolina Mączyńska, Agata Struczyk (członkowie).
- Przedmiot ewaluacji: problem zgłoszony przez członków zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej: przestrzeganie praw dzieci i upowszechnianie o nich wiedzy.
- Cele ewaluacji:
- Zebranie informacji nt. czy w Przedszkolu przestrzegane są prawa dzieci i upowszechniana jest o nich wiedza.
- Cele szczegółowe ewaluacji:
- Określenie, w których dokumentach Przedszkola znajdują się zapisy odnoszące się do praw dziecka
- Zebranie informacji na temat sposobu zapoznawania dzieci z ich prawami
- Stwierdzenie, czy dzieci mają świadomość swych praw i jak je rozumieją
- W ewaluacji zastosowano:
- wywiad indywidualny z dyrektorem
- rozmowę kierowaną przeprowadzoną podczas zajęć dydaktycznych
- obserwacje doraźne prowadzone przez członków zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej
- quiz przeprowadzony podczas I Przedszkolnego Dnia Praw Dziecka
6. Uwagi końcowe:
Cel ogólny ewaluacji wewnętrznej został spełniony. Uzyskano odpowiedzi na postawione pytanie:
Czy w przedszkolu przestrzegane i upowszechniane są prawa dziecka? – TAK.
Jednak już z ich rozumieniem wśród dzieci zauważa się wyraźny problem. Jak wynika z przeprowadzonych rozmów kierowanych, dzieci mają niewielką wiedzę na ten temat i czasem opacznie rozumieją poszczególne prawa. Trzeba w tym miejscu podkreślić, iż w dalszym ciągu wśród dzieci należy prowadzić akcję bardzo mocno informacyjną i uświadamiającą dzieci w kwestii ich praw. Z drugiej strony podczas I Przedszkolnego Dnia Praw Dziecka, dzieci świetnie poradziły sobie z pytaniami quizowymi oraz zagadkami obrazkowymi – prawa dziecka w obrazkach. Dlatego uważamy, że pomysł zorganizowania Przedszkolnego Dnia Praw dziecka, jest przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i należy go pieczołowicie pielęgnować a tym samym rozwijać nie ograniczając się jednakże tylko do przygotowań do uroczystości ale prowadzić długotrwałą i mocno uświadamiającą kampanię. W tym miejscu trzeba zdecydowanie podkreślić, że prawa powinny łączyć się z obowiązkami i wzrastającym poczuciem odpowiedzialności za swoje czyny. Respektowanie praw dziecka powinno wiązać się z racjonalnymi wobec niego wymaganiami, które jednakże, nie przekraczałyby jego możliwości.