• Rok szkolny 2015/2016

• 1. Ewaluację przeprowadzono w okresie od września 2015 do czerwca 2016 (wszystkie etapy).
          2. Członkowie zespołu: Marzena Grzęda (lider), Anna Kozłowska (v-ce), Marta Szyderska (protokolant), Aneta Kozacka, Monika Krauze, Anna Kucharska, Magda Radomska (członkowie) oraz Ilona Kalinowska (stażysta-obserwator).
          3. Ewaluacja w zakresie: realizacja programów własnych; tematyka przyjęta na wniosek członków Rady Pedagogicznej.
          5. Cele ewaluacji - pozyskanie informacji na temat:
          * czy zakładane cele zostały osiągnięte
          * jakie rezultaty osiągnięto
          * czy potrzebna jest modyfikacja, a jeśli tak - w jakim zakresie
          * czy rezultaty są trwałe.
          6. Wykaz programów autorskich poddanych auto-ewaluacji:
          * Program adaptacji najmłodszych
          * Empiryczne poznawanie świata
          * Bezpieczny przedszkolak; program profilaktyki zagrożeń
          * Spotkania z kulturą; program edukacji kulturalnej
          * Świat w kolorach; program edukacji plastycznej
          * Empatyczny przedszkolak
          * Drama w przedszkolu.
          Uwagi ogólne
          Wnioski wyciągnięto na podstawie informacji uzyskanych z trzech źródeł: rodziców najmłodszych dzieci, nauczycieli oraz obserwacji dzieci podczas wykonywania konkretnych zadań oraz codziennej aktywności. W badaniach zastosowano arkusze ewaluacyjne pobrane z realizowanych programów.
          Wnioski końcowe
          Cele ewaluacji wewnętrznej zostały spełnione. Uzyskano odpowiedzi na postawione pytanie: czy zakładane cele realizacji programów autorskich zostały osiągnięte? - tak
          Uzasadnienie
          1. Wprowadzenie do codziennej realizacji programów autorskich miało na celu:
          * rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,
          * budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich prac oraz przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,
          * wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne,
          * kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej
          i powyższe cele zostały zrealizowane.
          2. Uzyskane przez dzieci w toku różnorodnych zabaw i zajęć: wiedza, umiejętności, nawyki charakteryzują się trwałością; dzieci wykorzystują je podczas zabaw dowolnych, samorzutnie podejmując aktywność.
          3. Trafnie dobrano metody i formy zastosowane w realizacji programów, dostosowując je do możliwości i zainteresowań dzieci.
          Uwagi końcowe
          1. Zakładane w programach edukacyjnych cele zostały spełnione, jednak zespół uważa, że niektóre programy realizowane w placówce należy poddać modyfikacji - głównie arkusze ewaluacji, gdyż w obliczu zmian w Podstawie programowej dla wychowania przedszkolnego straciły na aktualności, pytania w arkuszach się powielają a jeszcze inne arkusze są zbyt obszerne. Niektóre zadania i polecenia są zbyt trudne do wykonania przez dziecko w młodszym wieku przedszkolnym. Uwagi te dotyczą prawie wszystkich programów a w szczególności: Świat w kolorach, Drama w przedszkolu oraz Spotkania z kulturą.